Niewielkich rozmiarów, nóż uniwersalny może być zarówno pierwszym nożem w kuchni, jak również uzupełnieniem to obecnej kolekcji. Ostrze o długości 13 cm nada się zarówno do krojenia produktów średniej i małej wielkości, jak również przy odrobinie wprawy damy sobie radę z obieraniem.
O marce:
Yu Kurosaki, urodzony w 1979 roku w Echizen, prefekturze Fukui, jest utalentowanym kowalem, znanym w Japonii z produkcji unikatowych noży kuchennych. Jego noże, wyróżniające się znakomitym designem i wysokiej jakości stalą, stanowią doskonałe połączenie funkcjonalności i estetyki. Każdy nóż tworzony przez Kurosakiego to niemal dzieło sztuki, powstające z ogromną pasją i miłością do rzemiosła.
Mistrz Kurosaki pracuje w Takefu Village, gdzie swoje noże wykuwają również takie osoby jak Katsushige Anryu czy Hideo Kitaoka. Swoje umiejętności rozwijał pod okiem mistrza Hiroshi Kato, ucząc się tajników kowalstwa. W 2002 roku rozpoczął pracę w fabryce Kanehiro Uchi Hamono, a po 12 latach intensywnego treningu zaczął produkować własne noże. W 2014 roku założył swoją własną kuźnię, "Kurosaki Blacksmith".
Dane techniczne:
- Ostrze: ręcznie kuta stal nierdzewna - rdzeń VG-XEOS
- Rękojeść: drewno orzech pierścień wenge
- Twardość: 61-62 HRC
- Długość całkowita: 28,0 cm
- Długość rękojeści: 11,5 cm
- Długość ostrza: 15,0 cm
- Szerokość klingi: 3,4 cm
- Grubość klingi na pięcie: 2,0 mm
- Grubość klingi na środku: 2,0 mm
- Grubość klingi 1 cm od czubka: 1,4 mm
- Sposób ostrzenia: szlif dwustronny
- Waga: ok. 78 g
Made in Japan
Noże kuchenne ze stali nierdzewnej są mniej wymagające w kwestii dbania o nie. W składzie zawierają chrom i inne pierwiastki, dzięki którym są bardziej odporne na środowisko zewnętrzne niż noże ze stali rdzewnych (węglowych). Jednak nie należy ich zaniedbywać zupełnie. Po użyciu należy je umyć i najlepiej wytrzeć do sucha lub pozostawić do wyschnięcia na ociekaczu, lub listwie magnetycznej. Jeśli trzymamy noże w bloku to najlepiej wkładać je tam, kiedy już są suche. Jeśli zostawiamy nóż na dłużej bez używania, nie zaszkodzi mu nasmarowanie go jakimś olejem jadalnym (unikajmy tylko tych szybko jełczejących jak olej lniany). Mimo że stal określona jest jako nierdzewna w nie sprzyjających okolicznościach może pokryć się patyną, jeśli nie będziemy o nóż dbali.
Całkowicie niedopuszczalne jest mycie noży w zmywarce. Bardzo ostre środki chemiczne używane w zmywarkach mogą powodować przebarwienia na ostrzu, uszkodzić trwale rękojeści lub ich powłoki a wysoka temperatura może spowodować odpuszczenie (rozhartowanie) krawędzi tnącej. Z tego samego powodu nie powinniśmy używać noża do mieszania czy sprawdzania twardości warzyw, czy mięsa w gotującym się bulionie.
Gwarancja udzielana jest na okres 24 miesięcy od daty zakupu.
Gwarancja obejmuje wyłącznie uszkodzenia wynikające z ukrytych wad produkcyjnych lub materiałowych pod warunkiem, że:
- narzędzie było użytkowane zgodnie z instrukcją obsługi i przeznaczeniem oraz odpowiednio konserwowane;
- stosowane było w zalecanych przez producenta warunkach;
Gwarancją nie są objęte uszkodzenia wynikające niewłaściwej eksploatacji.