Nóż Szefa kuchni to podstawowy nóż każdego kucharza, pokroimy nim mięso, ryby jak również owoce i warzywa. Nóż o długości 27 cm z pewnością dedykujemy, bardzo doświadczonym użytkownikom, mającym już podstawową wiedzę o używaniu tak długich ostrzy. Należy pamiętać o regularnym ostrzeniu, tutaj najlepiej sprawdzą się kamienie Shapton lub Naniwa.
O marce:
Sukenari to mała kuźnia zlokalizowana w prefekturze Toyama w centrum Honsiu, Japonii. Prefektura Toyama graniczy z prefekturami Niigata i Nagano na wschodzie oraz prefekturą Gifu na południu. Firma ta, założona w 1933 roku przez mistrza Hanaki Toukichi, od dwóch pokoleń produkuje noże najwyższej jakości.
Sukenari wyróżnia się pracą na najlepszych dostępnych stalach oraz perfekcyjnym wykończeniem swoich produktów. Obecnie kuźnia jest prowadzona przez drugie pokolenie, a trzecie pokolenie kowali również pochodzi od Mistrza Hanaki Toukichi.
Dane techniczne:
- Ostrze: rdzeń stal proszkowa ZDP-189 okuta stalą nierdzewną
- Rękojeść: oktagonalna, z drewna dębowego, pierścień bawoli róg
- Twardość: 66-67 HRC
- Długość całkowita: 41,2 cm
- Długość rękojeści: 14,0 cm
- Długość ostrza: 27,0 cm
- Szerokość klingi: 5,1 cm
- Grubość klingi na pięcie: 2,5 mm
- Grubość klingi na środku: 2,3 mm
- Grubość klingi 1 cm od czubka: 1,3 mm
- Sposób ostrzenia: szlif dwustronny
- Waga: ok. 201 g
Made in Japan
Noże kuchenne ze stali nierdzewnej są mniej wymagające w kwestii dbania o nie. W składzie zawierają chrom i inne pierwiastki, dzięki którym są bardziej odporne na środowisko zewnętrzne niż noże ze stali rdzewnych (węglowych). Jednak nie należy ich zaniedbywać zupełnie. Po użyciu należy je umyć i najlepiej wytrzeć do sucha lub pozostawić do wyschnięcia na ociekaczu, lub listwie magnetycznej. Jeśli trzymamy noże w bloku to najlepiej wkładać je tam, kiedy już są suche. Jeśli zostawiamy nóż na dłużej bez używania, nie zaszkodzi mu nasmarowanie go jakimś olejem jadalnym (unikajmy tylko tych szybko jełczejących jak olej lniany). Mimo że stal określona jest jako nierdzewna w nie sprzyjających okolicznościach może pokryć się patyną, jeśli nie będziemy o nóż dbali.
Całkowicie niedopuszczalne jest mycie noży w zmywarce. Bardzo ostre środki chemiczne używane w zmywarkach mogą powodować przebarwienia na ostrzu, uszkodzić trwale rękojeści lub ich powłoki a wysoka temperatura może spowodować odpuszczenie (rozhartowanie) krawędzi tnącej. Z tego samego powodu nie powinniśmy używać noża do mieszania czy sprawdzania twardości warzyw, czy mięsa w gotującym się bulionie.
ZDP-189 – nowa japońska proszkowa stal z extremalnie wysoką zawartością węgla (3%) i chromu (20%) wyprodukowana w Hitachi (w nożach firmy Henckels określana jako MC66). Proces jej produkcji jest bardzo skomplikowany i kosztowny, używa jej się w nożach z bardzo wysokiej półki. Hartuje się ją do najwyższych twardości, nawet do 67-68 HRC niemożliwych do uzyskania w nożach użytkowych z innych stali, bardzo duża agresja cięcia (najbardziej agresywne cięcie jest, kiedy nie wykańczamy krawędzi tnącej na lustro, ta stal lubi wykończenie na trochę mniejszych gradacjach). Bardzo długo też utrzymuje ostrość. Zwykle używa się jej w niewielkich nożach lub jako rdzeń laminatu, który pozwala poprawić wytrzymałość całego noża na naprężenia boczne. Ekstremalna twardość przekłada się na spore trudności w ostrzeniu tej stali z ręki
Skład stali:
- Węgiel: 3,00%,
- Wanad: 0,60%,
- Chrom: 20,00%,
- Molibden: 1,40%,
- Mangan: 0,50%,
- Wolfram: 0,60%
- Krzem: 0,40%
Sprawdź za co odpowiadają poszczególne pierwiastki
Gwarancja udzielana jest na okres 24 miesięcy od daty zakupu.
Gwarancja obejmuje wyłącznie uszkodzenia wynikające z ukrytych wad produkcyjnych lub materiałowych pod warunkiem, że:
- narzędzie było użytkowane zgodnie z instrukcją obsługi i przeznaczeniem oraz odpowiednio konserwowane;
- stosowane było w zalecanych przez producenta warunkach;
Gwarancją nie są objęte uszkodzenia wynikające niewłaściwej eksploatacji