Shimizu Maguro Shirogami#2 Nóż do tuńczyka 60 cm
Nóż do tuńczyka ma krawędź tnącą o długości 60 centymetrów, ale manewrowanie nim jest możliwe, ze względu na grubą, oktagonalną rękojeść długą na 28 cm. Jego twórcą jest Masaharu Shimizu, kowal z miasta Echizen. To zarówno świetne narzędzie, jak i niezwykły przedmiot kolekcjonerski. Maguro Bocho są odpowiedzią na potrzebę obróbki największych tuńczyków – są powszechnie używane na przykład na targu rybnym Tsukiji.
Sprawna obróbka ważącej blisko 200 kg ryby, wymaga specjalnych narzędzi – Maguro Bocho musi mieć taki rozmiar, żeby oddzielać bardzo duże kawałki tuńczyka, wykorzystywane do robienia japońskiego specjału – sushi. Długa krawędź tnąca pozwala na równe cięcie, bez konieczności "piłowania" materiału. Szlif jednostronny sprawia, że to nóż, który do obsługi wymaga trochę treningu, żeby plastry były równe.
Dane techniczne:
- Ostrze: rdzeń wykonany z rdzewnej stali Shirogami#2
- Rękojeść: drewno magnolii
- Twardość: 62 HRC +/- 1
- Długość całkowita: 90,5 cm
- Długość ostrza: 60,0 cm
- Szerokość klingi: 3,0 cm
- Grubość klingi: 5,5 mm
- Sposób ostrzenia: szlif jednostronny praworęczny
- Waga: ok. 962 g
Konserwacja noży kuchennych
Stal rdzewna (węglowa) z dużą zawartością węgla w składzie chemicznym jest bardziej wymagająca w kwestii pielęgnacji i konserwacji noży niż stale nierdzewne. W środowisku wilgotnym czy kwaśnym dość szybko pokrywa się patyną a później rdzą. Podstawową zasadą konserwacji takich stali jest, aby po ich użyciu nóż wytrzeć do sucha i najlepiej na czas przechowywania natłuścić. Zostawianie noża ze stali węglowej do samodzielnego wyschnięcia po umyciu nie będzie zatem dobrym pomysłem, tak samo, jak przechowywanie go w bloku niewysuszonego wcześniej. Do konserwacji najlepiej używać olejków kameliowego lub jojoba, ew. jeśli używamy noża często to zwykłego oleju jadalnego (używając często noża, nie musimy martwić się o jełczenie takiego oleju). Oczywiście możemy też do konserwacji stosować inne preparaty i oleje, ale musimy pamiętać, by przed użyciem noża dokładnie go z nich wyczyścić (raczej jest to zalecane na długie przechowywanie lub transport noży), ponieważ preparaty te nie powinny mieć kontaktu z żywnością. Środowisko kwaśne będzie sprawiało, że nóż ze stali węglowej rdzewieje jeszcze szybciej niż od wilgoci. Krojenie cytrusów może zostawiać na nożu ciemniejsze ślady patyny. Jeśli będziemy chcieli samodzielnie usuwać, przebarwienia możemy do tego użyć delikatnych preparatów do czyszczenia blatów kuchennych takich jak mleczka (np. cif) i gąbki do czyszczenia teflonu (zwykła gąbka może zostawiać mikro ryski).
Całkowicie niedopuszczalne jest mycie noży w zmywarce. Bardzo ostre środki chemiczne używane w zmywarkach mogą powodować przebarwienia na ostrzu, uszkodzić trwale rękojeści lub ich powłoki a wysoka temperatura może spowodować odpuszczenie (rozhartowanie) krawędzi tnącej. Z tego samego powodu nie powinniśmy używać noża do mieszania czy sprawdzania twardości warzyw, czy mięsa w gotującym się bulionie.
Stal Shirogami
Shirogami czasem jest nazywana „white steel”, nazwa wzięła się od koloru papieru, w jaki pakowało się w Japonii od zawsze tę stal. Wyróżnia się wśród innych stali węglowych przede wszystkim czystością stopu. Jej skład jest banalnie prosty, to zasadniczo tylko żelazo i węgiel. Nóż kuchenny ze stali Shirogami charakteryzuje się łatwością ostrzenia i tym, że stosunkowo niewielkim nakładem pracy można zrobić perfekcyjną i wypolerowana na lustro wręcz krawędź tnącą. Stal daje się hartować na bardzo dużą twardość, dzięki czemu tnie agresywnie i bardzo długo pozostaje ostra. Duża zawartość węgla jednak powoduje, że na niewysuszonym ostrzu szybko pojawi się patyna a trzymanie wilgotnego noża lub przechowywanie go w wilgotnym środowisku może sprawić, że nóż wręcz zardzewieje. Nóż należy zawsze po pracy wytrzeć do sucha a najlepiej posmarować olejem jadalnym. Jeśli nie przeszkadza nam patyna, to możemy nóż utrzymywać na poziomie lekkiego spatynowania, co paradoksalnie spowolni jego rdzewienie.
Skład stali Shirogami:
- Węgiel: 1,05-1,15%
- Mangan: 0,20-0,30%
- Fosfor: 0,025%
- Krzem: 0,10-0,20%
Gwarancja udzielana jest na okres 24 miesięcy od daty zakupu.
Gwarancja obejmuje wyłącznie uszkodzenia wynikające z ukrytych wad produkcyjnych lub materiałowych pod warunkiem, że:
- narzędzie było użytkowane zgodnie z instrukcją obsługi i przeznaczeniem oraz odpowiednio konserwowane;
- stosowane było w zalecanych przez producenta warunkach;
Gwarancją nie są objęte uszkodzenia wynikające niewłaściwej eksploatacji.