Nóż Szefa kuchni to podstawowy nóż każdego kucharza, pokroimy nim mięso, ryby jak również owoce i warzywa. Nóż o długości 21 cm dedykujemy zarówno dla początkujących kucharzy, jak i do profesjonalistów. Z pewnością Gyuto w tej długości, może być pierwszym wyborem w naszej nożowej przygodzie.
O marce:
Firma Sakai Takayuki z dumą podtrzymuje promień owego dziedzictwa przeszłości, funkcjonując nieprzerwanie od 1947 roku. Za najwyższą jakość noży Sakai Takayuki odpowiada zespół najwyższej klasy specjalistów, zarówno kowali jak i mistrzów ostrzenia. Są to osoby z wieloletnim doświadczeniem, doskonale zorientowani w specyfice tradycyjnego rzemiosła. Każdy z nich jest mistrzem w konkretnej dziedzinie, dzięki czemu razem uzupełniają się w dążeniu do perfekcji. Na ich czele stoi Kenji Togashi, postać niezwykła, ten mistrz o wszechstronnych umiejętnościach uczył się fachu od swojego ojca, a dziś przekazuje tę wiedzę – wzbogaconą o własną praktykę – nowym uczniom.
Dane techniczne:
- Ostrze: rdzeń ze stali nierdzewnej AUS-10 okuty stalą nierdzewną
- Rękojeść: oktagonalna, z drewna magnolii, pierścień z rogu bawolego
- Twardość: 60 ± 1 HRC
- Długość całkowita: 36,2 cm
- Długość rękojeści: 13,7 cm
- Długość ostrza: 21,0 cm
- Szerokość klingi: 4,6 cm
- Grubość klingi na pięcie: 2,0 mm
- Grubość klingi na środku: 1,9 mm
- Grubość klingi 1 cm od czubka: 1,0 mm
- Sposób ostrzenia: szlif dwustronny
- Waga: ok. 145 g
Made in Japan
Noże kuchenne ze stali nierdzewnej są mniej wymagające w kwestii dbania o nie. W składzie zawierają chrom i inne pierwiastki, dzięki którym są bardziej odporne na środowisko zewnętrzne niż noże ze stali rdzewnych (węglowych). Jednak nie należy ich zaniedbywać zupełnie. Po użyciu należy je umyć i najlepiej wytrzeć do sucha lub pozostawić do wyschnięcia na ociekaczu, lub listwie magnetycznej. Jeśli trzymamy noże w bloku to najlepiej wkładać je tam, kiedy już są suche. Jeśli zostawiamy nóż na dłużej bez używania, nie zaszkodzi mu nasmarowanie go jakimś olejem jadalnym (unikajmy tylko tych szybko jełczejących jak olej lniany). Mimo że stal określona jest jako nierdzewna w nie sprzyjających okolicznościach może pokryć się patyną, jeśli nie będziemy o nóż dbali.
Całkowicie niedopuszczalne jest mycie noży w zmywarce. Bardzo ostre środki chemiczne używane w zmywarkach mogą powodować przebarwienia na ostrzu, uszkodzić trwale rękojeści lub ich powłoki a wysoka temperatura może spowodować odpuszczenie (rozhartowanie) krawędzi tnącej. Z tego samego powodu nie powinniśmy używać noża do mieszania czy sprawdzania twardości warzyw, czy mięsa w gotującym się bulionie
Pośród wielu gatunków stali, rodzina AUS z huty Aichi, jest jedną z najszerzej znanych. Do jej "członków" zaliczają się stale AUS-6, AUS-8, AUS-10, które różnią się jedynie zawartością węgla. Stal AUS-10 charakteryzuje się wysoką odpornością na rdzę, i najlepszym trzymaniem ostrości. Odpowiednio przeprowadzona obróbka cieplna stawia ją bardzo blisko popularnej, japońskiej stali VG-10, a także 440C, choć od tej ostatniej jest minimalnie wytrzymalsza.
Zwykle jej twardość oscyluje w wysokości 58-60 HRC i pomimo tego że krawędź tnąca noży z tej stali długo nie wymaga ostrzenia, to stosunkowo szybko można ją doprowadzić do stanu roboczej ostrości bez większego wysiłku. Wysoka zawartość węgla sprawia że stal osiąga świetne właściwości tnące.
Skład stali:
Węgiel: 0.95 - 1.10 %
Chrom: 13 - 14,5 %
Molibden: 0.1 – 0.3 %
Wanad: 0.1 – 0.27 %
Nikiel: 0.49 %
Mangan: 0.5 %
Krzem: 1 %
Fosfor: 0.04 %
Siarka: 0.03 %
Gwarancja udzielana jest na okres 24 miesięcy od daty zakupu.
Gwarancja obejmuje wyłącznie uszkodzenia wynikające z ukrytych wad produkcyjnych lub materiałowych pod warunkiem, że:
- narzędzie było użytkowane zgodnie z instrukcją obsługi i przeznaczeniem oraz odpowiednio konserwowane;
- stosowane było w zalecanych przez producenta warunkach;
Gwarancją nie są objęte uszkodzenia wynikające niewłaściwej eksploatacji.