Japoński nóż przeznaczony do cięcia ziół i warzyw. Cienka, prostokątna klinga pozwala uzyskać półprzezroczyste plastry, a także przenieść pokrojone składniki do salaterki lub na patelnię. Prosta krawędź tnąca służy do krojenia przede wszystkim w linii pionowej, z zastosowaniem wielu różnych technik, takich jak julienne czy chiffonade.
Dane techniczne:
- Ostrze: Stal nierdzewna CROMOVA 18
- Rękojeść: stalowa
- Twardość: 56-58 HRC
- Długość całkowita: 31,6 cm
- Długość ostrza: 18,0 cm
- Szerokość klingi: 5,4 cm
- Grubość klingi: 3,2 mm
- Sposób ostrzenia: szlif dwustronny
- Waga: ok. 247 g
Noże kuchenne ze stali nierdzewnej są mniej wymagające w kwestii dbania o nie. W składzie zawierają chrom i inne pierwiastki, dzięki którym są bardziej odporne na środowisko zewnętrzne niż noże ze stali rdzewnych (węglowych). Jednak nie należy ich zaniedbywać zupełnie. Po użyciu należy je umyć i najlepiej wytrzeć do sucha lub pozostawić do wyschnięcia na ociekaczu, lub listwie magnetycznej. Jeśli trzymamy noże w bloku to najlepiej wkładać je tam, kiedy już są suche. Jeśli zostawiamy nóż na dłużej bez używania, nie zaszkodzi mu nasmarowanie go jakimś olejem jadalnym (unikajmy tylko tych szybko jełczejących jak olej lniany). Mimo że stal określona jest jako nierdzewna w nie sprzyjających okolicznościach może pokryć się patyną, jeśli nie będziemy o nóż dbali.
Całkowicie niedopuszczalne jest mycie noży w zmywarce. Bardzo ostre środki chemiczne używane w zmywarkach mogą powodować przebarwienia na ostrzu, uszkodzić trwale rękojeści lub ich powłoki a wysoka temperatura może spowodować odpuszczenie (rozhartowanie) krawędzi tnącej. Z tego samego powodu nie powinniśmy używać noża do mieszania czy sprawdzania twardości warzyw, czy mięsa w gotującym się bulionie.
Stal CROMOVA 18 opracowana i stosowana tylko przez firmę Global. Stworzyli stal, która zarówno nie sprawi trudności z ostrzeniem. Utrzyma ostrość bardzo długo jak na swoją twardość 56-58 HRC. Jest też odporna na złamania czy wykruszenia. Jej mocną stroną jest odporność na rdzę. Jest odporna nie tylko na wilgoć, ale i kwasy. Nie bez powodu była jedną z pierwszych, która udowodniła użytkownikom, że stale nierdzewne też mogą być świetnym materiałem na noże, choć stosowana jest również w bogatej kolekcji akcesoriów takich jak szpatuły, pęsety czy nawet sztućce. Mimo to na tą stal trzeba spojrzeć jednak szerzej, nie jest ona stosowana jedynie na ostrza i przybory, ale również na rękojeści, a to zmienia bardzo wiele. Nóż o takiej konstrukcji jest niezwykle trwały i wytrzymały, a także bardzo higieniczny. Rękojeść taka nie wchłania wilgoci czy bakterii, dlatego Globale spotkamy bardzo często w gastronomii.
Skład stali:
Węgiel: 0.75 – 1.05 %
Chrom: 17.30 %
Molibden: 1.12 %
Wolfram: 0.14 %
Wanad: 0.14 %
Nikiel: 0.18 %
Mangan: 0.40 %
Krzem: 0.48 %
Miedź: 0.0235 %
Fosfor: 0.026 - 0.040 %
Siarka: 0.004 – 0.035 %
Sprawdź za co odpowiadają poszczególne pierwiastki
Gwarancja udzielana jest na okres 24 miesięcy od daty zakupu.
Gwarancja obejmuje wyłącznie uszkodzenia wynikające z ukrytych wad produkcyjnych lub materiałowych pod warunkiem, że:
- narzędzie było użytkowane zgodnie z instrukcją obsługi i przeznaczeniem oraz odpowiednio konserwowane;
- stosowane było w zalecanych przez producenta warunkach;
Gwarancją nie są objęte uszkodzenia wynikające niewłaściwej eksploatacji.