Nóż Szefa kuchni to podstawowy nóż każdego kucharza, pokroimy nim mięso, ryby jak również owoce i warzywa. Nóż o długości 21 cm dedykujemy zarówno dla początkujących kucharzy, jak i do profesjonalistów. Z pewnością Gyuto w tej długości, może być pierwszym wyborem w naszej nożowej przygodzie.
Seria Nigara Hamono Anmon SG2, swoim wzornictwem nawiązuje do fal wodospadu Anmon Falls (暗門の滝), którego wody spływają po majestatycznych górach Shirakami w okolicach Hirosaki miasta leżącego w prefekturze Aomori, znajdującej się w północnej części Japonii. Wodospad ten otoczony jest starymi bukami i sosnami, tworząc hipnotyzujący widok. Ten sam zamysł towarzyszył tworzeniu seriu Anmon. Do stworzenia oktagonalnej rękojeści użyto szlachetnego drewna hebanu. Użyta w tej serii stal to nierdzewna stal proszkowa SG2 o twardości 62-63 HRC. Co sprawia, że praca z tym nożem, będzie czystą przyjemnością. Należy pamiętać o regularnym ostrzeniu, tutaj najlepiej sprawdzą się kamienie Shapton lub Naniwa.
O marce:
Nigara Hamono to wyjątkowa marka noży kuchennych, która wyróżnia się na tle innych japońskich rodzin kowalskich. Co sprawia, że Nigara jest tak wyjątkowa? Można by argumentować, że przyczynia się do tego 350-letnia historia, która sięga wykonywania mieczy dla klanu Tsugaru w okresie Edo. Przekazywanie wiedzy i umiejętności przez osiem pokoleń niewątpliwie ukształtowało kulturowy DNA noży Nigara, ale długa historia to nie wszystko, co wyróżnia markę.
Legendarny kowal piątej generacji, Kunitoshi Nigara (二唐 國俊), skarbnica narodowa Japonii, przyniósł rodzinnej marce wysoki status. Prace Kunitoshiego były zamawiane przez chram Ise oraz chram Meiji w okresie Showa, co przyniosło mu liczne wyróżnienia, tytuły honorowe oraz rycerskie uznania. Jednak nawet to nie wyjaśnia, dlaczego Nigara wciąż odnosi sukcesy... Więcej o marce dowiesz się TUTAJ.
Dane techniczne:
- Ostrze: rdzeń ze stali proszkowej SG2 okuty stalą nierdzewną
- Rękojeść: oktagonalna drewno heban
- Twardość: 62-63 HRC
- Długość całkowita: 24,5 cm
- Długość rękojeści: 13,7 cm
- Długość ostrza: 21,0 cm
- Szerokość klingi: 4,9 cm
- Grubość klingi na pięcie: 2,2 mm
- Grubość klingi na środku: 2,1 mm
- Grubość klingi 1 cm od czubka: 1,7 mm
- Sposób ostrzenia: szlif dwustronny
- Waga: ok. 168 g
Made in Japan
Noże kuchenne ze stali nierdzewnej są mniej wymagające w kwestii dbania o nie. W składzie zawierają chrom i inne pierwiastki, dzięki którym są bardziej odporne na środowisko zewnętrzne niż noże ze stali rdzewnych (węglowych). Jednak nie należy ich zaniedbywać zupełnie. Po użyciu należy je umyć i najlepiej wytrzeć do sucha lub pozostawić do wyschnięcia na ociekaczu, lub listwie magnetycznej. Jeśli trzymamy noże w bloku to najlepiej wkładać je tam, kiedy już są suche. Jeśli zostawiamy nóż na dłużej bez używania, nie zaszkodzi mu nasmarowanie go jakimś olejem jadalnym (unikajmy tylko tych szybko jełczejących jak olej lniany). Mimo że stal określona jest jako nierdzewna w nie sprzyjających okolicznościach może pokryć się patyną, jeśli nie będziemy o nóż dbali.
Całkowicie niedopuszczalne jest mycie noży w zmywarce. Bardzo ostre środki chemiczne używane w zmywarkach mogą powodować przebarwienia na ostrzu, uszkodzić trwale rękojeści lub ich powłoki a wysoka temperatura może spowodować odpuszczenie (rozhartowanie) krawędzi tnącej. Z tego samego powodu nie powinniśmy używać noża do mieszania czy sprawdzania twardości warzyw, czy mięsa w gotującym się bulionie.
R-2 to stal proszkowa szybkotnąca R2 nazywana czasem "SG2 (Super Gold #2)". Jedyna różnica pomiędzy tymi stalami to źródło ich dystrybucji. Stal R2 jest robiona przez jedna z największych i najbardziej znanych firm, czyli „Kobelco steel company”, która zajmuje się też dystrybucją tej stali pod właśnie tą nazwą.
R-2 jest stalą używana w Echizen (dawniej Takefu), kultowym miejscu, w którym wytwarza się ostrza od XIII wieku. Noża wykonane z tej stali zajęły pierwsze miejsce w raporcie testów konsumenckich firmy Smartson ze Szwecji deklasując wszystkie noże topowych europejskich firm.
Stal ta jest bardzo twarda (twardsza niż większość innych stali proszkowych) i ma ekstremalnie długie trzymanie ostrości. Nie wymaga dużego zachodu przy konserwacji i nie rdzewieje łatwo, co jest wyjątkiem wśród stali, z tak doskonałym trzymaniem ostrości. Ostrość utrzymuje podobnie jak kultowa stal ZDP-189, ale ostrzy się od niej znacznie łatwiej. Można wyprowadzać krawędź tnąca na niskie kąty i dobrze pracuje się tą stalą na cienkich wypolerowanych krawędziach tnących.
Skład stali:
- Węgiel: 1.25 – 1.45%,
- Wanad: 1.80 – 2.20%,
- Chrom: 14.00 – 16.00%,
- Molibden: 2.30 – 3.30%,
- Mangan: 0.40%,
- Fosfor: 0.03%,
- Siarka: 0.03%,
- Krzem: 0.5%
Gwarancja udzielana jest na okres 24 miesięcy od daty zakupu.
Gwarancja obejmuje wyłącznie uszkodzenia wynikające z ukrytych wad produkcyjnych lub materiałowych pod warunkiem, że:
- narzędzie było użytkowane zgodnie z instrukcją obsługi i przeznaczeniem oraz odpowiednio konserwowane;
- stosowane było w zalecanych przez producenta warunkach;
Gwarancją nie są objęte uszkodzenia wynikające niewłaściwej eksploatacji.