Satake Cutlery Mfg FAX Powder Nóż uniwersalny 13,5 cm
Idealny do mniejszych prac kuchennych świetnie sprawdzi się w krojeniu i obieraniu warzyw i owoców, pełnowymiarowa rękojeść zwiększa kontrolę nad nożem.
Zachęcamy również do sprawdzenia zakładki konserwacja, gdzie dowiedzą się Państwo podstaw dotyczących konserwacji oraz dbania o nóż. Parametry techniczne stali, jak również jej skład chemiczny jest dostępny w zakładce Skład stali.
Dane techniczne:
- Ostrze: rdzewna stal proszkowa FAX38
- Rękojeść: drewno pakka
- Twardość: 65-67 HRC +/- 1
- Długość całkowita: 25,5 cm
- Długość ostrza: 13,5 cm
- Szerokość klingi: 3,0 cm
- Grubość klingi: 1,8 mm
- Sposób ostrzenia: szlif dwustronny
- Waga: ok. 85 g
Stal rdzewna (węglowa) z dużą zawartością węgla w składzie chemicznym jest bardziej wymagająca w kwestii pielęgnacji i konserwacji noży niż stale nierdzewne. W środowisku wilgotnym czy kwaśnym dość szybko pokrywa się patyną a później rdzą. Podstawową zasadą konserwacji takich stali jest, aby po ich użyciu nóż wytrzeć do sucha i najlepiej na czas przechowywania natłuścić. Zostawianie noża ze stali węglowej do samodzielnego wyschnięcia po umyciu nie będzie zatem dobrym pomysłem, tak samo, jak przechowywanie go w bloku niewysuszonego wcześniej. Do konserwacji najlepiej używać olejków kameliowego lub jojoba, ew. jeśli używamy noża często to zwykłego oleju jadalnego (używając często noża, nie musimy martwić się o jełczenie takiego oleju). Oczywiście możemy też do konserwacji stosować inne preparaty i oleje, ale musimy pamiętać, by przed użyciem noża dokładnie go z nich wyczyścić (raczej jest to zalecane na długie przechowywanie lub transport noży), ponieważ preparaty te nie powinny mieć kontaktu z żywnością. Środowisko kwaśne będzie sprawiało, że nóż ze stali węglowej rdzewieje jeszcze szybciej niż od wilgoci. Krojenie cytrusów może zostawiać na nożu ciemniejsze ślady patyny. Jeśli będziemy chcieli samodzielnie usuwać, przebarwienia możemy do tego użyć delikatnych preparatów do czyszczenia blatów kuchennych takich jak mleczka (np. cif) i gąbki do czyszczenia teflonu (zwykła gąbka może zostawiać mikro ryski).
Całkowicie niedopuszczalne jest mycie noży w zmywarce. Bardzo ostre środki chemiczne używane w zmywarkach mogą powodować przebarwienia na ostrzu, uszkodzić trwale rękojeści lub ich powłoki a wysoka temperatura może spowodować odpuszczenie (rozhartowanie) krawędzi tnącej. Z tego samego powodu nie powinniśmy używać noża do mieszania czy sprawdzania twardości warzyw, czy mięsa w gotującym się bulionie.
FAX 38 to kolejna stal wyprodukowana przez firmę Nachi-Fujikoshi Corp. Podobnie jak jej siostra, FAX 40, jest to zaawansowana, szybkotnąca stal proszkowa, stworzona specjalnie do produkcji narzędzi o specjalnym przeznaczeniu, takich jak wiertła, głownie wiertnic, rozwiertniki do różnych materiałów, włączając w to metale, oraz matryce do odlewów precyzyjnych. Dzięki znacznemu udziałowi wolframu, molibdenu, wanadu i chromu w tej stali, uzyskano mikrostrukturę o małych ziarnach z obfitą ilością drobno rozproszonych węglików. Zastosowanie kobaltu umożliwiło znaczne nasycenie nimi stali. Ze względu na swój skład chemiczny i specjalizowane zastosowanie, ta stal wyróżnia się doskonałą odpornością na zużycie. Posiada imponującą wytrzymałość, nawet pomimo uzyskania dużej twardości, która w odpowiednich warunkach obróbki może wynosić od 65 do 68 HRC. Pomimo jej znakomitych właściwości wytrzymałościowych, stal ta jest łatwa do naostrzenia i powinna zachować ostrość przez długi czas po właściwym naostrzeniu. Chociaż noże wykonane z stali FAX 38 nie są odporne na korozję, są znacznie bardziej odporne niż tradycyjne stale węglowe.
Stal FAX 38 z pewnością zadowoli każdego użytkownika, który poszukuje znaczącej wytrzymałości na zużycie, twardości i długotrwałej ostrości ostrza w swoich nożach.
Skład stali:
- Węgiel (C): 1,3%
- Kobalt (Co): 8,0%
- Wolfram (W): 6,0%
- Molibden (Mo): 5,0%
- Chrom (Cr): 4,0%
- Wanad (V): 3,0%
Sprawdź za co odpowiadają poszczególne pierwiastki
Gwarancja udzielana jest na okres 24 miesięcy od daty zakupu.
Gwarancja obejmuje wyłącznie uszkodzenia wynikające z ukrytych wad produkcyjnych lub materiałowych pod warunkiem, że:
- narzędzie było użytkowane zgodnie z instrukcją obsługi i przeznaczeniem oraz odpowiednio konserwowane;
- stosowane było w zalecanych przez producenta warunkach;
Gwarancją nie są objęte uszkodzenia wynikające niewłaściwej eksploatacji.