Przedstawiamy japoński nóż kuchenny Masahiro sprawdza się w odgławianiu i filetowaniu, nie uszkadzając przy tym delikatnego mięsa, również świetnie sprawdzi się przy krojeniu i sprawianiu różnych rodzajów mięsa. Dodatkowo doskonale sprawdza się w cięciu ości i precyzyjnym cięciu.
Dane techniczne:
- Ostrze: stal MBS-26 molibdenowo-wanadowa - Rękojeść: drewno magnoliowe - Twardość: 58-59 HRC - Długość całkowita: 27 cm - Długość ostrza: 14 cm - Szerokość klingi: 4,7 cm - Grubość klingi: ok. 4 mm - Sposób ostrzenia: szlif jednostronny praworęczny - Waga: ok. 135 g
Konserwacja noży kuchennych
Noże kuchenne ze stali nierdzewnej są mniej wymagające w kwestii dbania o nie. W składzie zawierają chrom i inne pierwiastki, dzięki którym są bardziej odporne na środowisko zewnętrzne niż noże ze stali rdzewnych (węglowych). Jednak nie należy ich zaniedbywać zupełnie. Po użyciu należy je umyć i najlepiej wytrzeć do sucha lub pozostawić do wyschnięcia na ociekaczu, lub listwie magnetycznej. Jeśli trzymamy noże w bloku to najlepiej wkładać je tam, kiedy już są suche. Jeśli zostawiamy nóż na dłużej bez używania, nie zaszkodzi mu nasmarowanie go jakimś olejem jadalnym (unikajmy tylko tych szybko jełczejących jak olej lniany). Mimo że stal określona jest jako nierdzewna w nie sprzyjających okolicznościach może pokryć się patyną, jeśli nie będziemy o nóż dbali.
Całkowicie niedopuszczalne jest mycie noży w zmywarce. Bardzo ostre środki chemiczne używane w zmywarkach mogą powodować przebarwienia na ostrzu, uszkodzić trwale rękojeści lub ich powłoki a wysoka temperatura może spowodować odpuszczenie (rozhartowanie) krawędzi tnącej. Z tego samego powodu nie powinniśmy używać noża do mieszania czy sprawdzania twardości warzyw, czy mięsa w gotującym się bulionie.
Stal nierdzewna MBS-26 wyprodukowana przez Daido wyłącznie dla marki Masahiro. Jest to bardzo budżetowa wersja stali VG-10, i występuje w niej kilka różnic. Nie ma w niej kobaltu i wanadu co przekłada się na hartowanie stali, która osiąga maksymalnie 58-59 HRC. Dodatkowo zawiera mniej molibdenu, która w znaczący sposób przekłada się na wytrzymałość stali. Czyni to jednak tą stal łatwiejsza w ostrzeniu, nie będzie ona wymagała wyłącznie kamieni i nie tak łatwo będzie ją wykruszyć czy złamać.